lisabovaller.blogg.se

Citerar min pappa

Publicerad 2014-05-15 20:50:06 i Allmänt,

Ååh vilken underbar pappa jag har, han lägger så mysiga kommentarer då och då.
 
Pappa "Vill du ha en kaka :)"
Jag "Nej, jag försöker vara nyttig"
Pappa "Men du var ju nyss ute och sprang?"
Jag "Jag vet, just därför vill jag inte ha den där kakan..."
Pappa " Men lisa, springa är till för att man ska kunna äta en kaka efteråt"
 
Jag stannar upp, lyssnar på  min kloka far och tar där med en kaka.
 
kanke inte låter sådär mysigt när man läser det, men om ni hade sett hans menande blick så hade ni nog också lyft lite på leendet. 
 
 

Nyttigt och gott till filmkvällen

Publicerad 2014-05-15 20:39:52 i Allmänt,

Jag är nog inte ensam (hoppas jag? :o) om att varje dag sukta efter godis, chips, läsk, kakor osv osv, och har länge haft problem med detta. Så för några veckor sedan bestämmde jag mig att sluta att dricka läsk och hålla mig undan från godis. Men då är ju problemet - Vad ska man äta istället? För hur jag än försöker kan jag inte vara utan det där lilla extra goda vid fredagkvällarna, eller efter dom långa torsdagarna när man bara vill hem, slå på teven och äta något gott. Så här är dom, det jag nu har bytt ut mot chips och läsk :)
 
 
Flingor, frysta jordgubbar och lite fil på det :)
smoothie, jordgubb
Smoothie jorgubb blåbär
Mean Girls förra lördagen :) Loka och Special-K crackers, som är ett mycket nyttigare allternativ än vanliga chips.
 
 
 
Kolla in för daglig uppdatering

Märken som inte testas på djur

Publicerad 2014-05-14 19:12:58 i Allmänt,

Tänkte dela med mig av märken som inte testas på djur. Finns så mycket saker som testas på djur som man nog inte tänker på, och det är ju så onödigt. Jag tror du kommer bli förvånad när du läser den här listan hur många vanliga märken som inte står med. Min favorit genom alla tider är "The Body Shop", så under bar butik :)
Länkarna funkar inte, men det är ju bara att kopiera om du är intresserad av några produkter.
 

100% Pure www.100percentpure.com
Hud-, hår- och kroppsvård, kosmetika, barnprodukter

The Aftercare Company www.theaftercarecompany.com
Hudvård vid tatuering, m.m.

Afterglow www.afterglowcosmetics.com
Smink, främst mineralsmink

Alvin Connor www.alvinconnor.com
Deodoranter, badsalt och kropps-skrubb

Arbonne International www.arbonneinternational.co.uk
Hudvård, hårvård, anti-aging, serie för män, babyprodukter, smink

Aubrey Organics www.aubrey-organics.com
Hud-, hår- och kroppsvård. Säljs på www.clearlife.se

Avalon www.avalonorganics.com
Hud och hårvård. Finns bl.a. här: smaksatt.com

Balm Balm www.balmbalm.com
Ekologiska hudvårdsprodukter, parfymer och babyprodukter

Beauty Code (Lifehair) www.lifehair.fi
Hud-, hår- och kroppsvård

Beauté Mineral www.beautemineral.com
Mineralsmink

Beauty Without Cruelty www.beautywithoutcruelty.com
Smink, hudvård, hårvård
Vissa produkter säljs per postorder av: veganlife.se
Fullt sortiment går att beställa från Storbritannien via postorder här:
www.honestycosmetics.co.uk

Bellapierre www.bellapierre.com
Mineralsmink, nagellack.

Bio D www.biodegradable.biz
Rengöringsprodukter för hemmet samt tvättmedel. Kan köpas via www.goodstore.se

Biolon (Lifehair) www.lifehair.fi
Hud-, hår- och kroppsvård

Bio Rich (Lifehair) www.lifehair.fi
Hud-, hår- och kroppsvård samt rengöringsprodukter för hemmet

The Body Shop www.thebodyshop.se
Hud- och hårvård, serie för män, babyprodukter, solskydd, smink (även mineralsmink), dofter

Bulldog www.meetthebulldog.com
Hudvårdsprodukter för män.

Burt's Bees http://global.burtsbees.com
Hud- och hårvård, serie för män, babyprodukter, läppbalsam
Finns t.ex. på www.eleven.se

California North www.californianorth.com
Hud-, hår- och kroppsvård för män. Även solskydd.

CoreCosmetic www.corecosmetic.com/se
Hudvård, nagelvård och smink (även mineralsmink).

Crazy Rumors www.crazyrumors.com
Läppbalsam, helt utan animaliska produkter.
Säljs t.ex. här: www.clearlife.se

Cuccio Naturale www.cuccio.com
Hud- och nagelvård. Finns bl.a. hos www.scratchofsweden.se

Dancing Dingo www.dancingdingo.com
Hud- och hårvård. Serie för män, babyprodukter och även hundprodukter.

Deep Steep www.deepsteep.com
Hud- och hårvård.

Dermalogica www.dermalogica.se
Hudvård

Dr Bronner's www.drbronner.com
Hudvård, herrserie, tvål. Finns bl.a. här:
www.bekkas.se

Earth Friendly Products www.greenbrands.co.uk
Rengöringsprodukter för hemmet samt tvättmedel

Ecoleaf www.suma.coop
Rengöringsprodukter och tvättmedel från Suma. Finns hos www.goodstore.se

ECOVER www.ecover.com
Diskmedel, tvättmedel och rengöringsprodukter. Finns bl.a. i många livsmedels- och hälsokostbutiker.

Eilas www.eilas.se
Hud- , hår- och kroppsvård, massageprodukter

Faith in Nature www.faithinnature.co.uk
Hud-, hår- och kroppsvård samt disk- och tvättmedel

Flowers/Färg & Förändring www.fargochforandring.se
Hud- och kroppsvård, örtsalvor. Inga animaliska ingredienser.

Giovanni www.giovannicosmetics.com
Hud- och hårvård. Finns t.ex. här: www.bekkas.se

The Good Home Co www.goodhomestore.com
Hushålls- och rengöringsprodukter

Holistica www.holistica.fr
Hudoljor och kosttillskott, m.m.

Jane Iredale www.janeiredale.se
Smink

Jason www.jason-natural.com
Hud-, hår och kroppsvård. Barnserie, serie för män, solskydd, tandkräm.

Joe Blasco Cosmetics www.joeblasco.com
Make-up. Säljs i Sverige bl.a. på http://www.hudoteket.se/cgi-bin/ibutik/AIR_ibutik.pl?funk=steg_tva&limit=43

J.R. Liggett http://secure.jrliggett.com
Schampo i tvålform. Säljs i Sverige av http://eu.simplynatural.se

Kiss My Face www.kissmyface.com
Hud-, hår- och kroppsvård, tandkräm, produkter för män, solskydd, barnserie, läpp-produkter och tonande ansiktskrämer.

Lacto Line (Lifehair) www.lifehair.fi
Hud-, hår- och kroppsvård

L'Erbolario www.erbolario.com
Hud-, hår- och kroppsvård, smink, solskydd, barnprodukter, anti-aging.

Lifehair www.lifehair.fi
Märken: Beauty Code, Biolon, Bio Rich, Lacto Line, Puhdas Koti
Hud-, hår- och kroppsvård samt rengöringsprodukter för hemmet

Lily Lolo www.lilylolo.co.uk
Mineralsmink

Liz Earle uk.lizearle.com
Hud- och kroppsvård, serie för män.

Max Green Alchemy, MGA www.maxgreenalchemy.com
Hud- och hårvård. Säljs på www.clearlife.se

Mia Rose www.miarose.com
Rengöring och väldoft för hemmet.

Montagne Jeunesse www.montagnejeunesse.com
Hud-, hår- och kroppsvård. Produkter för män.

Natroma www.natroma.co.uk
Handgjorda aromterapiprodukter, hudvård och kosmetika.

Naturally Fresh www.naturallyfreshdeodorantcrystal.com
Deodoranter

Nea of Sweden www.neaofsweden.se
Svensk ekologisk hud- och hårvård. Även produkter för djur.
Många av produkterna är vegan-vänliga.

Nothin Nasty www.nothingnasty.com
Hud- och kroppsvård, serie för män och babyprodukter.

NuCèlle www.nucelle.com
Hudvårdsprodukter för känslig och åldrande hud och mot acne.

Pai Skincare www.paiskincare.com
Hudvård. Även produkter som hjälper vid olika hudproblem. Säljs t.ex. här: www.swedishbeautyfactory.com/brand.html/pai-skincare

Paul Mitchell www.paulmitchell.se
Hårvård. Barnserie. Även färg- och permanentprodukter för salonger.

Puhdas Koti (Lifehair) www.lifehair.fi
Rengöringsprodukter för hemmet

Pureology www.pureology.se
Hårvård, särskilt för färgat hår

Priti NYC www.pritinyc.com
Nagellack. Finns t.ex. här: www.bekkas.se

Rejuvi www.rejuvilab.com
Hudvård. Kan beställas via www.rejuvi.se

Rosenserien www.rosenserien.com
Hud- och kroppsvård

Soapwalla www.soapwallakitchen.com
Hudvård och deodorant. Säljs t.ex. här: http://indulge.se

SpaRitual www.sparitual.com
Hand-, fot- och nagelvård samt nagellack.
Går att beställa från Danmark här: www.helsam.dk

Suki www.sukiskincare.com
Hud-, hår- och kroppsvård, smink, anti-aging och produkter för män.

Tsi-La www.tsilaorganics.com
Parfym. Säljs t.ex. här: http://indulge.se

Urban Decay www.urbandecay.com
Smink, nagellack, make-up-borstar, m.m.
Säljs bl.a. från www.beautybay.com (Storbritannien)

Urtekram www.urtekram.dk
Hud-, hår- och kroppsvård, tandkräm, hårfärgning. Har även serien Uniren med rengöringsprodukter för hemmet och tvättmedel. Finns i många hälsokostaffärer.

Vermont Soap Organics www.vermontsoap.com
Ekologiska tvålar, hudvårdsprodukter, häst- och hundprodukter samt rengöring för hemmet. Säljs bl.a. på www.clearlife.se

 
 
 
Källa: Forskarteamet "Forskare utan djurförsök"
 

Om

Min profilbild

Till bloggens startsida

Kategorier

Arkiv

Prenumerera och dela